Статті

Гірськолижна безпека. Переймаємо зарубіжний досвід

5 Липня 2013 p., 08:20

І всього лиш за рік фахівцями Державного підприємства «Карпатський експертно-технічний центр Держгірпромнагляду України» виконаний значний обсяг робіт по приведенню існуючих гірськолижних трас у відповідність з вимогами цих Правил, зокрема, проведені роботи по паспортизації більш ніж п'ятидесяти кілометрів уже існуючих гірськолижних трас туристичних комплексів «Буковель» (Івано-Франківська область) та «Вишгора» (Київська область). У планах проведення даних робіт і на інших курортах.

Проведення паспортизації дозволяє у повній мірі оцінити параметри траси, класифікувати її за складністю, визначити найбільш небезпечні ділянки та розробити перелік заходів для мінімалізації ризиків для гірськолижників.  

Користуючись схемами та рекомендаціями вміщеними у паспорти гірськолижних трас, власники курортів закупили і встановили сотні метрів спеціальних загороджень, інформаційні знаки, захисні мати. Була впорядкована діяльність аварійно-рятувальних служб курортів.

Така робота на Україні проводиться вперше, і, звичайно, виникає безліч питань та спірних моментів.

Даній ситуації досвід підготовки гірськолижних трас, накопичений провідними європейськими курортами стає просто безцінним.

У поточному році група фахівців ДП «Карпатський ЕТЦ» побувала на кількох еврорпейських гірськолижних курортах з метою ознайомлення з їх роботою, зокрема у австрійському  Кітцбюелі, де знаходиться легендарна траса швидкісного спуску «Штрайф» (Streif).

Ця траса уже давно рахується класикою гірськолижного спорту. Перша гонка відбулась тут ще в 1931 році, але «Штрайф» до сих пір має славу самої технічно складної траси. Кожен переможець назавжди залишається в списках легендарних гірськолижників, а також «отримує» іменну кабінку на канатній дорозі Hahnenkammbahn.     

Свою назву траса отримала на честь лугів «Штрайфалм», де знаходиться старт.

Технічні характеристики траси:

Висота  старту - 1.665 м.

Висота фінішу - 805 м.

Перепад висоти - 863м.

Протяжність - 3.312 м.

Середня крутизна схилу - 27%

Найбільша крутизна схилу -  85%

Найбільший трамплін – Mausefalle (Мишоловка) -  політ до 80 м.

Максимальна швидкість, що була досягнута на трасі - 145 км/год.

Середня швидкість - 103 км/год.

Рекорд проходження - 1.51.58 хв, Фріц Штробль, Австрія, 1997 рік.

Найбільше число перемог - Франц Кламмер (Австрія) - 4 рази, Дідье Куш (Швейцарія) 5 раз.

            У січні 2011 року Дідье Куш показав найкращий з технічному плані заїзд за весь час існування Штрайфу. Його бездоганний заїзд по праву буде внесений в усі підручники з техніки швидкісного спуску. Це була четверта перемога Куша на Штрайфі.

            Приз за перемогу в швидкісному спуску в Кітцбюелі становить 70 тисяч евро, та не кожен спортсмен зважиться на високий ризик навіть за таку високу суму.

Траса «Штрайф» містить у собі весь набір елементів  класичної траси швидкісного спуску - круті повороти з довгими стрибками на великій швидкості, які переплітаются з різноманітними ухилами, небезпечні прямі швидкісні ділянки, віражі. По фізичним показникам «Штрайф» не являєтся найшвидшою чи найдовшою трасою. Але це найбільш технічно складна траса в світі.

«Штрайф» доступна і звичайним лижникам, що досягли певного рівня катання, але, зазвичай, на кінець грудня трасу закривають для проведення змагань. Підготовчі роботи тривають кілька тижнів. Сніговий покрив підсилюється, трасу трамбують, укріплюють, заморожують, встановлюють додаткові огороджуючі та уловлюючі сітки, трибуни для вболівальників, та точки телетрансляції. Траса розмічається спеціальними фарбами.

Уловлюючі сітки на трасі встановлюються на крутих віражах з зонах приземлень з трамплінів. Основою для їх натягу служать металеві стійки, встановлені на постійних фундаментах. Конструкція уловлюючих сіток дозволяє погасити значну кінетичну енергію лижника, мінімізуючи нанесення йому травм. Подібні системи уже закуплені ТК «Буковель» і встановлені на найбільш небезпечних для вильоту з трас ділянках.

На більш пологих і прямих ділянках траси встановлюються пересувні огороджуючі сітки. Простота конструкції та легкість встановлення дозволяють швидко огородити такими сітками значні ділянки, проте здатність до погашення кінетичної енергії у них невисока, тому досить часто їх встановлюють у декілька рядів, залишаючи між рядами проходи для персоналу. Незамінні такі сітки при огородженні меж траси з метою обмеження доступу сторонніх осіб, огородження технічних зон, зон відпочинку, трас для навчання новачків та  дитячих парків.

Усі металоконструкції, споруди та обладнання в безпосередній близькості від траси захищається товстими матами.

   І все ж таки, незважаючи на вжиті заходи безпеки, траса «Штрайф» є одною з найбільш небезпечних у світі. За останні 4 роки 3 стортсмени-суперпрофесіонали отримали на ній важкі травми, що в черговий раз доводить істину – до гірськолижного спорту не варто ставитись легковажно.

Це добре розуміють працівники провідних європейських курортів, де безпека гірськолижників – добре продумана та організована система, що містить в собі сучасні засоби інформації, достатню кількість знаків для полегшення орієнтування відпочивальників на місцевості та попередження їх про можливу небезпеку, засоби для підготовки трас та підтримання їх у нормальному стані, засоби безпеки, рятувальні загони та лижні патрулі.

На жаль, в Україні європейський підхід до організації гірськолижного відпочинку реалізований на небагатьох курортах. Значно частіше спостерігаємо непідготовлені траси, відсутність на них навіть елементарних засобів безпеки, відсутність кваліфікованого персоналу рятувальників та медпрацівників. Та уже зараз вимоги до власників та експлуатаційників гірськолижних трас значно зросли і є надія, що з часом ситуація поліпшиться і до підготовки трас в наших краях будуть ставитись так само ретельно, як і на австрійському «Штрайфі» у  Кітцбюелі.

В. Шевлюк

(технічний експерт ДП «Карпатський ЕТЦ»)